Остання редакція: 2015-06-25
Тези доповіді
Останнім часом завдяки своїм унікальним фізичним властивостям шари феромагнітних металів з дендритною структурою знаходять широке застосування у різних галузях науки та техніки. Зокрема, сталеві сітки, дроти, пластини тощо з розгалуженою морфологією поверхні можуть використовуватися у якості багаторівневих високоградієнтних феромагнітних насадок (ВГФН) для магнітної сепарації. Загострення та неоднорідності поверхні ВГФН у зовнішньому магнітному полі створюють високоградієнтні магнітні поля і є центрами захоплення іонів важких металів, радіонуклідів, магнітомічених біооб’єктів тощо [1–3]. Для ефективного вилучення парамагнітних домішок з потоку рідини в якості ВГФН можна використовувати дендритні самоподібні структури, отримані методом електроосадження нікелю на сталевий феромагнітний дріт. Навколо дендритів ВГФН, внесених у зовнішнє МП, створюється високоградієнтне МП. Це поле має складний просторовий розподіл через розгалуженість дендритів.
Метою дослідження є вивчення залежності параметрів феромагнітної підкладки на формування дендритного шару при магнітоелектролізі Ni. Дослідження проведено за допомогою порівняльного аналізу розмірних характеристик дендритів Ni при магнітному електроосадженні на феромагнітну підкладку в залежності від її фізичних розмірів та магнітного стану. Шари нікелю з розвиненим рельєфом поверхні отримували методом електролітичного осадження в магнітному полі на сталевий дріт. Для оцінки залежності характерних розмірів розгалуженої структури дендритних осаджень було обчислено середнє квадратичне відхилення Ln (середньої довжини дендрита), Dn (середньої ширини дендрита) та Vn (відношення середньої довжини дендрита до діаметра підкладки) в залежності від кількості рівнів розгалуження, а також побудовано графіки залежності Ln, Dn та Vn від діаметра підкладки ВГФН. Отримані результати свідчать, що фізичні параметри і, як наслідок, магнітні властивості феромагнітної підкладки є важливим чинником впливу на морфологію електроосадів Ni, що має враховуватись при отриманні поверхонь з керованими структурними характеристиками.
Посилання
-
Friedman G., Yellen B. Magnetic separation, manipulation and assembly of solid phase in fluids // Current Opinion in Colloid & Interface Science. — 2005. — 10, N. 3-4. — P. 158—166.
-
Aviles M.O., Ebner A.D., Ritter J.A. In vitro study of magnetic particle seeding for implant-assisted-magnetic drug targeting: Seed and magnetic drug carrier particle capture // J. of Magnetism and Magnetic Materials. — 2009. — 321. — Р. 1586—1590.
-
Aogaki R. Magnetic Field Effects in Electrochemistry // Magnetohydro-dynamics. – 2001. – Vol. 37, Iss. 1-2. – P.143-150.