Остання редакція: 2015-06-25
Тези доповіді
Пошук шляхів підвищення біосинтезу незамінних амінокислот (АК) типовими продуцентами, зокрема лізину, залишається актуальною задачею біотехнології. Одним із шляхів може бути опромінення продуцентів електромагнітним випромінюванням міліметрового діапазону (ЕМВ ММД).
Нашими попередніми дослідженнями [1] встановлено стимулюючу дію ЕМВ НВЧ на генеративну здатність Brevibacterium sp. після опромінення як на частоті 42,2 ГГц, так і на частоті 41,76 ГГц. Однак пігментоутворювальна здатність продуценту, що характеризує здатність до підвищеного синтезу лізину за цих умов опромінення знижувалась, що було підтверджено низьким рівнем вмісту лізину в культуральній рідині, визначеним ТШХ. Варто зазначити, що негативний результат отримано як для мутантного, так і для немутантного штаму.
Зважаючи на літературні дані [2] щодо протилежних ефектів впливу опромінення Corinebacterium diphtheriae на частотах 42,2 ГГц та 61,0 ГГц, метою наших досліджень було перевірити генеративну здатність клітин та здатність до підвищення синтезу лізину для споріднених штамів Brevibacterium sp.
Рис. 1. Біосинтетична здатність мутантного та немутантного штамів до підвищеного синтезу лізину у Brevibact. sp.
Прим.: стандарт – 2,5 г/дм3
Визначено (рис.1), що опромінення як вихідного, так і мутантного штамів Brevibaсterium sp. ЕМВ ММД частотою 61,0 ГГц має позитивний вплив на біосинтетичну активність щодо синтезу лізину, оскільки як на другу, так і на третю і на четверту добу культивування в опромінених варіантах було синтезовано лізину на 20-30 % більше, ніж у контролі.
Посилання
1 Маринченко Л.В. Вплив випромінювання НВЧ діапазону на бревібактерії – продуценти незамінних амінокислот аспартатної родини / Л.В.Маринченко, І.П.Бойко, Д.М.Литвиненко, Г.М.Заболотна, О.І.Ніжельська // Біотехнологія ХХІ століття: Тези доп. VІІІ наук.-практ. конф., присвяченої 200-й річниці з дня народження Т.Г.Шевченка, Київ, 25.04.2014 р. – К.: НТУУ "КПІ", 2014. – С. 81.
2 Калініченко С.В. Вплив електромагнітних полів на біологічні властивості токсиноутворюючих коринебактерій. – Рукопис. Дис. … к.м.н. за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія, Харків, 2006.