Наукові конференції України, Х Всеукраїнська науково-практична конференція «Біотехнологія XXI століття»

Розмір шрифту: 
БІОГАЗОВА ТЕХНОЛОГІЯ ПЕРЕРОБКИ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН
І.О., С.І. Піонткевич, Костик

Остання редакція: 2015-06-08

Тези доповіді


В сучасному світі альтернативні джерела палива відіграють важливу роль. Одним з видів такого палива є біогаз. Біогаз – це газ, отриманий в результаті мікробного розкладу біомаси. По своїм властивостям він найбільш близький до природнього газу, та складається з метану(55-70%) і діоксиду вуглецю(30-45%).

Існує декілька способів отримання біогазу.

Вологий спосіб – цей спосіб переробки органічних відходів і відновлення сировини в біогаз має найбільше розповсюдження. Він чудово підходить для сировини з високим вмістом вологи. При цьому способі сировина розбавляється до вологовмісту близько 90% і перекачується в реактори насосами. Реактори герметичні і працюють без доступу кисню. В процесі неперервної роботи свіжа сировина подається порціями з резервуара попередньої підготовки в нижню частину реактора. Також порціями відводиться перероблена маса. В утепленому резервуарі попередньої підготовки і реакторі відбувається підігрів та перемішування біомаси. Підігрів біомаси відбувається за рахунок охолодження теплоелектростанції або, якщо її немає у комплекті, за рахунок спалювання частини біогазу (менше 10%). В реакторі підтримується  оптимальна мезофільна температура для бактерій 37-40о С. Перемішування відбувається періодично, для того щоб маса мала час розшаруватись і з перебродженою масою не відбувався злив свіжої сировини. Матеріали для всіх реакторів та посудин – сталь з покриттям, або залізобетон.

Сухий спосіб – система сухої ферментації дозволяє виробляти біогаз із твердих відходів забрудненими неорганічними речовинами. Сухий спосіб дозволяє переробляти субстрати з 50% вмістом вологи. Відходи завантажуються в ферментер і зброджуються без доступу кисню. Постійна подача бактеріальної сировини відбувається за допомогою рециркуляції переробленого рідинного фільтрата, що розпиляється над органічними відходами в реакторі. В процесі відсутнє перемішування, перевертання чи подача свіжої сировини. Надлишки фільтрату збираються через дринажну систему в посудину, а потім розпилюються над біомасою в реакторі. Збродження відбувається в оптимальному мезофільному режимі при температурі 34-37о С. Перевагою сухого методу є те, що немає необхідності в перемішуючих чи насосних пристроях, а також субстрат що використовується, не потребує попередньої підготовки.

Висновки: біогазові технології переробки органічних речовин повністю виправдовують себе, вони не тільки екологічно безпечні, але й повністю самозабезпеченні системи, що не споживають, а виробляють енергію.


Посилання


  1. 1. Геммеке, Б. Биогаз на основе возобновляемого сырья / Б. Геммеке, К. Ригер, П. Вайланд // Берлин: FNR – 2010. – 115.