Остання редакція: 2015-06-24
Тези доповіді
Забезпечення якості лікарських засобів, у відповідності з вимогами Належної виробничої практики (НВП), напряму пов’язано з функціонуванням чистих приміщень. Тому, огляд систем вентиляції і кондиціювання повітря в умовах чистих приміщень, є актуальним.
Чисте приміщення – приміщення, в якому розрахункова концентрація зважених в повітрі частинок, і число мікроорганізмів підтримується в певних межах. НВП орієнтована на застосування спеціальних систем очистки повітря, які використовують принцип високоефективної фільтрації повітря, що подається в приміщення при застосуванні High Efficiency Particular Air filters (НЕРА) фільтрів. Фільтр HEPA – високоефективний повітряний фільтр для очищення та стерилізації вентиляційного повітря. Механізм затримання частинок контамінантів в НЕРА фільтрах полягає в зміні ліній повітряного потоку, коли ефекти інерції, зчеплення і дифузії є основними.
Для досягнення високої ефективності очистки повітря найчастіше використовують багатоступеневі системи вентиляції та кондиціонування, з використанням як фільтрів грубої очистки, так і фільтрів НЕРА, приклад такої системи зображений на рис. 1
(рисунок надано окремим файлом)
Рис. 1. Принципова блок-схема системи вентиляції та кондиціонування повітря для чистого приміщення класу D.
Система вентиляції що наведена на Рис. 1 є ефективною за рахунок трьох ступеневої системи очистки. Перша ступінь - видалення великих за розмірами механічних включень, на цій стадії використовуються фільтри грубої очистки - F5. На другій і третій стадіях використовуються фільтри тонкої очистки НЕРА (F9, Н11) з номінальною потужністю – 54000 м3/год, та ефективністю 0,3 нм - > 99,95 %, що дає можливість досягнути потрібної чистоти повітря виробничої зони, і забезпечити необхідні умови виробництва лікарських засобів у відповідності з вимогами НВП.