Наукові конференції України, Х Всеукраїнська науково-практична конференція «Біотехнологія XXI століття»

Розмір шрифту: 
ДОСВІД ВИКОРИСТАННЯ КАВІТАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Л.Ю., А.А. Авдєєва, Макаренко

Остання редакція: 2015-06-24

Тези доповіді


Останніми роками інтенсивно проводяться дослідження, пов’язані з багатофакторним силовим впливом кавітаційних явищ на матеріали. При позитивному характері використання кавітаційних ефектів в гідродинамічних процесах можливо забезпечити значну економію енерговитрат при високій якості обробки.

На сьогодні кавітаційні технології є актуальними для енергетики, машинобудування, хімічної, нафто-хімічної і харчової промисловостей. В енергетиці кавітацію застосовують як спосіб отримання дешевої теплової енергії. Застосування кавітаційних технологій при отриманні паливних сумішей дозволяє знизити собівартість одержання теплової і електроенергії, зменшити витрати матеріалів і кількість шкідливих викидів в атмосферу. Кавітаційний вплив в машинобудівній промисловості дозволяє швидко і ефективно очищувати елементи деталей, агрегатів і систем мобільних машин різного призначення від забруднення. Ефективним є використання кавітаційних технологій для отримання наноструктур і наноматеріалів. В хімічній промисловості кавітаційний вплив допомагає підвищити ефективність окисно-відновних реакцій в рідині, використовуючи енергію каверн, які утворюються при кавітації. На даний час кавітаційний ефект широко використовується як спосіб для дезінфекції, стерилізації та аерації води та водних систем. В харчовій промисловості кавітаційний влив на рідину дозволяє отримати високоякісні технологічні, харчові і біологічно активні розчини, екстракти, емульсії, суспензії, наприклад при виробництві молочних продуктів, майонезів і соусів,  фруктових і овочевих пюре, паст і соків. Кавітаційний вплив ефективно використовувати для інтенсифікації процесів розчинення і екстрагування біологічно активних речовин, наприклад, пектину, каротину, таніну і інших цінних речовин.

Кавітаційні технології є актуальними і використовуються у різних галузях промисловості. Інтерес до використання кавітаційних пов’язаний з можливістю значної інтенсифікації масообмінних і гідромеханічних процесів при обробленні рідких гетерогенних систем і створенні сучасних енергозберігаючих технологій.


Посилання


1. Gogate P.R. A review and assessment of hydrodynamic cavitation as a technology for the future/ P.R. Gogate, A.B. Pandit - Ultrasonics Sonochemistry 2005. №12. P. 21–27.

2. Промтов М.А. Перспективы применения кавитационных технологий для интенсификации химико-технологических процессов / М.А. Промтов. - Вестник ТГТУ.2008.Т.14. № 4. С.861 869.

3. Lucia U. Hydrodynamic cavitation: from theory towards a new experimental approach/ U. Lucia , G. Gervino - Cent. Eur. J. Phys 2009. 7(3). P. 638-644.