Наукові конференції України, Х Всеукраїнська науково-практична конференція «Біотехнологія XXI століття»

Розмір шрифту: 
АНАЛІЗ ПШЕНИЧНОГО БОРОШНА НА НАЯВНІСТЬ ПШЕНИЧНО-ЖИТНІХ ТРАНСЛОКАЦІЙ 1AL.1RS ТА 1BL.1RS
М.М., А.І., М.О., Б.В. Скриник, Степаненко, Банникова, Моргун

Остання редакція: 2015-06-24

Тези доповіді


Пшеничне борошно є основною сировиною, з якого випікається хліб та виготовляються здобні вироби. Відповідно, пшениця, яка використовується для виробництва такого борошна, має характеризуватися високими показниками хлібопекарської якості. На сьогодні доведено негативний вплив білків секалінів, гени яких локалізовані на короткому плечі першої хромосоми жита (1RS). Зокрема ці гени містяться у пшенично-житніх транслокаціях 1AL.1RS та 1BL.1RS (Рибалка, 2011). Показано, що ряд районованих поширених сортів м’якої пшениці вітчизняної селекції несуть дані транслокації (Степаненко та інш., 2014) і відповідно застосування такої пшениці можуть знижувати хлібопекарську якість борошна.

Метою даної роботи був скринінг зразків борошна, зібраного в 2014 році у торгівельній мережі м. Києва, на наявність пшенично-житніх даних транслокацій. Виділення загальної ДНК здійснювали за допомогою СТАВ методу (Stewart et al., 1993) з модифікаціями. Виявлення наявності та визначення типу транслокацій здійснювали методом дуплексної полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) мікросателітного локусу SCM9 згідно (Степаненко та інш., 2014).

За результатами дослідження, житній інтрогресивний матеріал був виявлений у 23 зразках борошна з 24-х. У 5 зразках (20,8 %) виявлено наявність суто 1AL.1RS транслокації, з них у 2-х зразках транслокація визначена в незначних кількостях. У 5 зразках (20,8 %) ідентифіковано 1ВL.1RS транслокацію, при чому у 4-х зразках – у вигляді домішок. В інших зразках (58,3 %) були ідентифіковані обидва типи транслокацій, які визначалися як у значних кількостях, так і у вигляді домішок або обох типів, або одного типу транслокації. Борошно торгової марки «Макфа» не містило матеріалу з транслокаціями, що корелює з заявленими даними виробника, про те, що дане борошно виготовлено з пшениці твердих сортів.

Отримані дані свідчать про дуже широке сучасне використання сортів з транслокаціями для виробництва борошна та харчових продуктів з нього. Разом з тим наші дослідження свідчать про гетерогенність вихідного зернового матеріалу, який використовується для приготування борошна. Враховуючи, що транслокації мають негативний вплив на якість борошна, можна прогнозувати знижені показники окремих марок борошна при виробництві здоби. Проведення подібних досліджень із застосуванням молекулярних маркерів було б дуже бажаним і рекомендованим при виготовлені високоякісної харчової продукції з пшениці.