Наукові конференції України, Х Всеукраїнська науково-практична конференція «Біотехнологія XXI століття»

Розмір шрифту: 
ЕКЗОПОЛІСАХАРИДИ ВИЩИХ БАЗИДІАЛЬНИХ ГРИБІВ
О.Т., В.М. Панченко, Ліновицька

Остання редакція: 2015-06-24

Тези доповіді


В останні роки постійно зростає увага до отримання імуномодуляторів та адаптогенів на основі речовин природного походження. Перспективними джерелами профілактичних і лікувальних засобів, що мають загальнозміцнюючу і тонізуючу дію на організм та стимулюють імунну систему, є гриби-базидіоміцети. Вони мають ряд унікальних біологічних та біосинтетичних властивостей, що зумовлює їх широке використання в біотехнології, харчовій промисловості, медицині та фармакології.

Одними з найважливіших сполук, що синтезуються клітинами грибів є екзополісахариди-глюкани (ЕПС). Завдяки своїм унікальним фізико-хімічним властивостям вони широко використовуються в різних галузях народного господарства для згущення, драглювання, емульгування, вологоутримання та стабілізації. Крім того, грибні глюкани не токсичні і здатні впливати на різні ланки імунітету і коригувати патологічні стани, пов'язані з порушенням функцій імунної системи, приводячи їх до норми. Також грибні полісахариди мають протипухлинну активність, значно знижують побічні ефекти хіміо- та радіотерапії. Ці властивості використовуються для отримання нових високоефективних ліків, харчових добавок, біологічно активних речовин.

Одним з відомих екзополісахаридів лікувально-профілактичного призначення є шизофілан, який синтезується вищим базидіальним грибом Schizophyllum commune і який в Україні не виробляється. Слід зазначити, що раніше об'єктом дослідження служили в основному плодові тіла грибів, часто дикорослі, проте в сучасній біотехнології більш перспективним вважається отримання міцелію грибів шляхом глибинного культивування. Цей метод дозволяє здійснювати спрямований синтез цільового продукту, стандартизувати умови його отримання і показники якості, скоротити тривалість процесу. Тому метою роботи було отримання екзополісахаридів глибинним культивуванням з Schizophyllum commune.

В роботі використовувалися стандартні біотехнологічні, мікробіологічні і біохімічні методи. Об’єктом досліджень був штам 1760 Schizophyllum commune. Культивування здійснювали на рідкому глюкозо-пептонному середовищі [Бухало А.С., 1988]. Екзополісахарид виділяли осадженням 96% етанолом (1:1) при +4°С з наступним центрифугуванням при 6000 об/хв і висушуванням при +60°С. Концентрацію екзополісахаридів визначали фенолсірчаним методом. В результаті з 0,5 л культуральної рідини було отримано 1,21 г шизофілану.

Таким чином, у зв'язку із значною кількістю біологічно-активних речовин, що можна отримати з базидіальних грибів є перспективним всебічне дослідження нових представників даного класу як об'єктів біотехнологічного виробництва з метою отримання на їх основі профілактичних і лікувальних засобів для підтримки імунної системи в нормі і при патологічних станах.