Наукові конференції України, Х Всеукраїнська науково-практична конференція «Біотехнологія XXI століття»

Розмір шрифту: 
СТИМУЛЯЦІЯ РОСТУ КУКУРУДЗИ ПІД ВПЛИВОМ ПРЕПАРАТУ ЛІЗОРЕЦИФІН І В КОМБІНАЦІЇ ЙОГО З ОРГАНІЧНИМИ ТА МІНЕРАЛЬНИМИ ДОБРИВАМИ
А.С., І.Є. Падун, Соколова

Остання редакція: 2015-06-24

Тези доповіді


Сучасна біотехнологія пропонує широке різноманіття біологічних препаратів для сільського господарства, і в тому числі, з бактерицидною, фунгіцидною, інсектицидною та рістстимулюючою активністю. Стимулятори росту мікробного походження безпечні для навколишнього середовища, здатні регулювати процеси онтогенезу рослин,  стимулюють схожість насіння, утворення коренів, формування паростків, підвищують ефективність симбіозу.

Мікробний препарат лізорецифін, отриманий на основі метаболітів Streptomyces recifensis var. lyticus П-29, містить комплекс біологічно активних компонентів і проявляє протеолітичну, антимікробну та рістстимулюючу дії. Раніше вже було продемонстровано здатність лізорецифіну змінювати кинетику росту мікроорганізмів, рослин і тварин.

Метою даної роботи було визначення впливу лізорецифіну  на ріст кукурудзи у комбінації з органічними та мінеральними добривами.

В роботі використовували як рослинний об’єкт – кукурудзу лінії Гібрид Дніпровський 181В, як стимулятор росту – рідку форму лізорецифіна (культуральну рідину S. recifensis var. lyticus П-29, відділену від біомаси), а також комерційні препарати мінеральних добрив та гумату. Для перевірки дії лізорецифіну на схожість і ріст кукурудзи застосовували три зразки грунту: чорнозем з паркової зони, чорнозем і суглинок з присадибних ділянок.

Стимуляцію росту кукурудзи визначали за такими показниками як: проростання насіння кукурудзи при замочуванні у воді та культуральній рідині стрептоміцету; схожість та морфометричні показники рослин при поливі водою, лізорецифіном, розчинами гумату та мінеральних добрив; активність пероксидази коренів та орто-дифенолоксидази пагонів.

Встановлено, що при обробці насіння у розчині лізорецифіна кількість пророслих насінин  склала 97% і була на 22% вищою, ніж у контролі (при замочуванні у воді). Далі пророслі насінини переносили у грунт. Полив здійснювали водою, розчинами лізорецифіну, гумату та мінеральних добрив. Найбільші показники схожості рослин у грунті та їх морфометричні параметри були встановлені для того варіанту досліду, де замочування насінин здійснювалось лізорецифіном, а полив – водою. Так, показник схожості склав у середньому 96% (проти 78% у контролі), довжина пагонів і кореневищ була відповідно на 31 і 38% вищою, ніж у контролі.  При замочуванні насіння у розчині лізорецифіну та поливі водою були отримані й найбільш високі показники активностей пероксидази та орто-дифенолоксидази. Застосування для поливу розчинів гумату та мінеральних добрив, як окремо, так і в комбінації з лізорецифіном, не приводило до збільшення вказаних показників. Слід відмітити, що тип грунту значно менше впливав на показники росту рослин, ніж спосіб замочування насіння та полив.