Наукові конференції України, Х Всеукраїнська науково-практична конференція «Біотехнологія XXI століття»

Розмір шрифту: 
БІОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ БАЗИДІАЛЬНОГО ЛІКАРСЬКОГО МАКРОМІЦЕТУ FLAMMULINA VELUTIPES (CURTIS) SINGER В КУЛЬТУРІ
А.К., В.М., О.Б. Колосова, Ліновицька, Михайлова

Остання редакція: 2015-06-24

Тези доповіді


Базидіальні макроміцети з найдавніших часів займають важливу ланку в раціоні харчування людини. Проте, крім поживної цінності, вони здатні синтезувати  безліч цінних для фармакології біологічно активних сполук.   Серед них  Flammulina velutipes є одним з найперспективних, так як його вегетативний міцелій здатний швидко рости в штучних умовах культивування і утворювати плодові тіла на відносно дешевих субстратах. Сучасними дослідженнями доведена тромболітична, протипухлинна, антибактеріальна, антиоксидантна і противірусна активність F. velutipes [1]. На основі плодових тіл цього гриба виробляються біологічно активні добавки. Саме тому вивчення біологічних властивостей F. velutipes привертає до себе особливу увагу [2,3].

Досліджено ріст та морфологію колоній 9 штамів F. velutipes на 4 різних за складом  агаризованих  живильних середовищах: сусло-агар (СА), мальц-екстракт агар (МЕА), картопляно-глюкозний агар (КГА), глюкозо-пептон-дріжджовий агар (ГПДА). Ріст міцелію відбувався на всіх досліджених середовищах. Формувались дуже щільні  шерстисті колонії,  спочатку білого кольору, з часом міцелій набував світло-кремового або жовто-бурого забарвлення,  край рівний, колір реверзуму збігався із кольором середовища. Виявлено морфологічні штамові відмінності за типом колонії залежно від складу живильного середовища. На 20 добу у чашках Петрі з’являлись примордії, а при перенесені їх на світло, спостерігали утворення плодових тіл. Аналіз отриманих нами даних свідчить про те, що для більшості досліджених штамів F velutipes максимальну швидкість росту забезпечували СА та КГА. За значеннями радіальної швидкості росту досліджені штами F. velutipes можна віднести до групи грибів, що ростуть із середньою швидкістю росту. Встановлено, що ріст міцелію всіх досліджених культур F. velutipes відбувався у температурному інтервалі 4-30°С,  оптимальною була температура  – 26 °С, критичною  температура 34 °С.


Посилання


1. Биологические особенности лекарственных макромицетов в культуре: сборник научных трудов в двух томах. Т1 / [ред. Вассер В.Л.]. – К.: Альтерпрес, 2011. – 212 с.

2. Шуктуева М.И. Погруженное культивирование Flammulina velutipes и химический состав мицелия / М.И. Шуктуева, А.В. Автономова и др. // Башкирский биохимический журнал – 2011, т. 18, №4, - с. 144-148.

3. Морозов А.И. Современное промышленное грибоводство / Морозов А.И. – М.: АСТ; Донецк: Сталкер, 2007. – 222 с.