Остання редакція: 2015-06-24
Тези доповіді
Створення високоефективних пробіотиків є актуальним завданням сучасної біотехнології, адже сфери застосування цих препаратів значно розширюються, і пробіотична терапія все частіше ставиться на противагу антимікробній, або використовується разом із нею. Основна увага дослідників сконцентрована на пошуку нових пробіотичних штамів мікроорганізмів із широким спектром антибактеріальної та імуномодулювальної дії. Визначення біологічних властивостей є першим етапом скринінгу, отже дозволяє ефективно відбирати штами із пробіотичними властивостями для подальшого створення препаратів комплексної дії. Тому метою нашої роботи було визначити біохімічні, антагоністичні та адгезивні властивості штаму Bifidobacterium animalis VKL, а також дослідити його стійкість до антибіотиків різних груп.
Штам B. animalis VKL був виділений із кишкового вмісту клінічно здорових осіб та не піддавався генетичним мутаціям. Встановлено, що штам зберігав життєздатність у діапазоні рН від 1,0 до 9,0, у присутності холестерину, жовчі, шлункового соку, та травних ферментів. Також визначено здатність B. animalis VKL до зброджування широкого спектру вуглеводів.
Встановлено, що з усіх умовно патогенних мікроорганізмів, які нами досліджувались, B. animalis VKL мав найбільшу антагоністичну дію відносно музейного штаму Staphylococcus aureus 8325-4 та клінічного штаму Escherichia coli 5921 (зона пригнічення росту тест-культури становила 10 ± 2 та 11 ± 3 мм відповідно).
З’ясовано, що штам B. animalis VKL виявився високочутливим або чутливим до цефалоспоринів ІІ та ІІІ покоління; лінкозамідів І та ІІ покоління; левофлоксацину; антибіотиків пеніцилінового ряду І та ІІ покоління, окрім оксациліну; аміноглікозидів І та ІІ покоління;олеандоміцину; іміпінему; рифампіцину; левоміцетину; нітроксоліну та линезоліду. B. animalis VKL проявив стійкість до більшості фторхіналонів І та ІІ покоління, окрім пефлоксацину; фуразолідону; азитроміцину; ванкоміцину; батуміну.
У подальших дослідженнях було встановлено, що штам B. animalis VKL має середню адгезивність до клітин букального епітелію (індекс адгезивності 4,72 ± 0,54 ум. од.).
Отже, враховуючи отримані дані, зроблено висновок, що штам B. animalis VKL може бути використаним для створення пробіотичних препаратів із антагоністичною дією, які рекомендовано включати до складу комплексного лікування та профілактики інфекційно-запальних захворювань.